Uuringu keskmes on uurimis- ja arendustegevus ning sellega hõlmatud töötajate tööjõu- ja oskuste vajadus ettevõtluses. Uurimis- ja arendustegevusega on tegu juhul, kui see vastab viiele põhitingimusele: uudsus, loomingulisus, tulemuse ettemääramatus, süstemaatilisus, korratavus.
Uurimis- ja arendustöötaja all peetakse silmas ettevõtete tippspetsialiste, kes tegelevad vähemalt 10% tööajast loova süstemaatilise tööga, mille eesmärk on uute teadmiste saamine ja rakendamine valdavalt läbi rakendusuuringute ja eksperimentaalarenduse. Reeglina ei ole Eesti ettevõtetes uurimis- ja arendustegevuseks spetsiaalseid teadustöötajaid, vaid sellega tegelevad oma põhitöö kõrvalt eri ametialade kõrgharidusega spetsialistid.
Teaduse, arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava seab muuhulgas eesmärgiks teadmusmahuka ettevõtluse tekke ja kasvu ning kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenuste loomise ja ekspordi.
Liikumine teadmistepõhise majanduse suunas ja teadmusmahuka ettevõtluse soodustamine eeldab tõenduspõhist infot UA töötajate vajaduse kohta ettevõtetes.
84% Eesti ettevõtete UA töötajatest koondub kümnele tegevusalale: info ja side, energeetika, kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus ning töötleva tööstuse tegevusaladest keemia, farmaatsia, elektroonika, elektriseadmed, mootorsõidukid, muud transpordivahendid, masinad ja seadmed. Eesti ettevõtetes on viimasel kümnendil uurimis-arendustöötajate arv küll kasvanud umbes poole võrra, ent ulatub siiski vaid 60%-ni Euroopa Liidu keskmisest näitajast.
OSKA ettevõtlussektori uurimis- ja arendustöötajate tööjõu- ja oskuste vajadus uuringu infotunni materjalid leiad SIIT. Infotund toimus 11. mail 2023.