Kuigi kinnisvarateenuste töökohtade arv jääb järgmisel kümnendil samaks, ei õpita neid erialasid piisavalt selleks, et töökohti täita. Kinnisvaras töötab palju vanemaealisi, keda on vaja pensionile jäämisel asendada, selgus OSKA kinnisvarateenuste uuringust.
OSKA uuringu analüütiku Mare Uiboupini sõnul on kinnisvarateenuste alal tulevikus lihtne tööd leida. „Sobivate oskustega töötajaid jääb puudu mitmetes kinnisvara haldamisega ja hooldamisega seotud ametites. Eriti hinnas on erialase väljaõppega kinnisvara tehnohoolduse meistrid ja hooldajad, sest nutikaid maju ja energiatõhusaid hooneid ehitatakse aina juurde“, selgitas Uiboupin.
Uuringu andmetel ei soovita piisavalt õppida hooldusmeistriks ja puhastusjuhiks, korrashoiu- ja haldusjuhiks ning kinnisvarahooldajaks. Puudub hoonete tehnohoolduse meistrite kutseõpe. Kinnisvarahaldurite koolitamiseks sobiks kutseõpe, kuid ametikoolid seda eriala veel ei õpeta.
Uuringu järgi on kinnisvara halduse ja hoolduse töötajatel vaja head arusaama hoonete tehnosüsteemide koostoimimisest. Nutikate tehnosüsteemidega hoonete hooldamine eeldab häid erialaseid IKT-oskusi.
Ülevaade uuringu olulisematest tulemustest
OSKA kinnisvarateenuste uuring
OSKA kinnisvarateenuste uuringus analüüsiti ehitise haldamise, hoolduse ja heakorra ning kinnisvara vahendamise ja hindamisega seotud töötajate, maakorraldajate ja -mõõtjate ning pesumajaoperaatorite tööjõu- ja oskuste vajadust aastani 2026 ning esitati ettepanekud haridussüsteemile, kuidas seda täita.
Tuleviku tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteem OSKA koostab 2020. aasta lõpuks kõigil elualadel Eesti tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosid ning võrdleb neid pakutava koolitusega kutse- ja kõrghariduses ning täienduskoolitustes.
OSKA tööjõu ja oskuste vajaduse uuringud aitavad teha tarku karjäärivalikuid ning kujundada tulevikku vaatavat töö- ja hariduspoliitikat.
OSKA uuringuid koostab Kutsekoda Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.