2018.aastaks ennustusi teinud globaalne Suurbritannias asuv organisatsioon Nesta, on poliitika ja valitsemise innovatsiooni tulevikutrendina esile toonud riigi digitaalseks muutumise.
E-valitsemise ning innovaatilise avaliku sektori poolest tuntud Eesti on e-residentsuse pakkumisega selles valdkonnas üheks eestvedajaks. E-resident saab kasutada digitaalseid Eesti riigi avalikke teenuseid, mh asutada ka ettevõtte samamoodi kui Eesti kodanik. 2018. aasta märtsis oli e-residentsust taotlenud pea 35 000 inimest, kes olid asutanud üle 5000 ettevõtte. Eesti e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus nendib, et elame põneval ajastul, kus rahvusriigid ja virtuaalsed rahvused konkureerivad eesmärgiga pakkuda paremaid valitsemisteenuseid. Digitaalseid lahendusi otsitakse ka e-viisade ning estcoin´ide kasutuselevõtust, toimiv e-riik suudab tulevikus inimestele pakkuda ka aina enam proaktiivseid teenuseid.
Tulevikku vaadates on tõenäoline, et sarnased kogukonnad koonduvad endale sobivatest hüvedest osa saamiseks teatud e-kodakondsuse alla, näiteks võib hea start-up ökosüsteemiga London investorite ja nõustajate teenuste pakkumiseks kujundada välja oma virtuaalse liikmelisuse/e-residentsuse. Selliselt teenuseid valides kahaneb (rahvus)riigi olulisus. Araabia kevade sündmuste ebaeetilise riigijuhtimise reaktsioonina ongi juba tekkinud plokiahela (block-chain) tehnoloogial põhinev Bitnation. Bitnation´iga liitujatel on võimalik turvaliselt lepinguid sõlmida, mh on võimalik abielu registreerida, sünnitunnistust väljastada, notariaalseid tehinguid vormistada, saada digitaalne ID, kättesaadavad on hääletussüsteemid ning haridusteenused. Selle aasta märtsis oli Bitnation´iga liitunud juba enam kui 11 000 kodanikku.