Trendi mõju avaldumine
- Rohemajandus pakub riikidele konkurentsieeliseid, kuna keskkonnamuutused toovad kaasa uued väljakutsed ja võimalused majandusele (nt ekstreemsed ilmastikutingimused, nagu üleujutused, tormid, epideemiate laialdane levik jms, võivad ohustada paljude majandusharude toimimist või teisalt nt vee nappus võib põhjustada ulatuslikku migratsiooni ja rahvastiku ümberpaiknemist maailmas) (Pärna, 2016 [1]).
- Kliimamuutuste sügavad ja pikaajalised mõjud pakuvad uusi väljakutseid ja võimalusi nii töötajatele kui ka ettevõtetele. Ettevõtetest võib saada kõige suurem jätkusuutlikkuse mõjutaja olukorras, kus piiratud ressursside korral on vaja olla üha tõhusam. (ILO, 2019a [2])
- Keskkonnatooted ja -teenused on uue majanduse kasvumootor, mis loob uusi töökohti ning äri- ja ekspordivõimalusi, pakub konkurentsieelist nii ettevõtetele kui ka riikidele (Pärna, 2016 [3]).
- Rohepöörde suurimad tulukohad on seotud valdkondadega, kus kliimamõju ja valdkonna n-ö tulu-kulu suhe on kõige suurem (Eesti puhul nt peamiselt energeetikas, hoonete kompleksses renoveerimises, vähem tööstuses) (Soomere, 2021 [4]).
- Näiteid uutest tehnoloogilistest võimalustest ettevõtluses: taastuvenergia tootmine (biomassi-, päikese-, tuule-, hüdro- ja hoovuste energia), taastuvenergia salvestamine ja muundamine, vee magestamine ja heitvee puhastamine, uued sordid, liigid ja tehnoloogiad taime- ja loomakasvatuses, tootlikkuse suurendamine, uued toiduainete töötlemise tehnoloogiad, materjalid ja meetodid hoonete ehitamisel, integreeritud IT (targad majad, linnad, mobiiljuhtimine jms), uued transporditehnoloogiad (Sammul jt, 2015 [5]).
- Näiteid uutest teenustest: uued teenused eakatele ja „kliimapõgenikele“, kliimamuutustega seotud õppetegevus, toodete disain taaskasutamiseks suunatava osa suurendamiseks, toodete remont ja parandamine jne (Sammul jt, 2015 [6]).
- Näiteid uutest ärimudelitest: sotsiaalne ja kogukondlik ettevõtlus, tööstussümbioos, idufirmade tüüpi ettevõtted, uus väärtuspakkumine jne (Sammul jt, 2015 [7]).
- Klientide ja töötajate jaoks muutuvad atraktiivseks ettevõtted, mille keskkonnaalased ja sotsiaalsed väärtused langevad kokku nende isiklike väärtustega (ILO, 2019a [8]; PwC, 2018b [9]).
- Luuakse stiimuleid ressursside leidlikuks ja tõhusaks kasutamiseks ka organisatsioonide ning ettevõtete tasandil (PwC, 2018b [10]).
- EL-i õiglase ülemineku fondist (ÕÜF) toetatakse Ida-Virumaal 1) piirkondi, kus töötab palju inimesi kivisöe, pruunsöe, põlevkivi või turba tootmises; 2) väike- ja keskmise suurusega ettevõtteid, samuti uusi majanduslikke ettevõtmisi, et piirkonnas töökohti luua; 3) investeeringuid üleminekuks puhtale energiale (v.a tuumaelektrijaamade ehitus või likvideerimine) (Sepper ja Michelson, 2020 [11]).
- Tehnoloogiline innovatsioon toetab jätkusuutliku energeetika kiiret kasvu (sh biogaaside tootmist) (ILO, 2019a [12]).
- Võetakse kasutusele uued tootja omandi (producer ownership) mudelid: toode kui teenus, materjal kui teenus, tulemus kui teenus ja kasutusele keskendunud teenused. Ärimudelite hulka kuuluvad ka tugifunktsioonid, nagu jagamisplatvormid ja digitaalsed lahendused. (Orasmaa jt, 2020 [13]; Ellen MacArthur Foundation, 2020 [14])
- Poliitikakujundajad soosivad üha enam inimõigusi ja vastutustundlikku äritegevust (RBC) toetavat poliitikat (ILO, 2019a [15]).
- Kuna ettevõtete maine on üha enam võtmetähtsusega, siis kasvab jätkusuutlikku äritegevust toetav investeerimine (ILO, 2019a [16]).
- Kasvab materjali- ja energiasäästlike lahenduste juurutamine ning elukaare läbinud toodete ja tooraine kogumine ja taaskasutamine (Orasmaa jt, 2020 [17]).
- Materjalide säästmist saab suurendada täiustatud materjalide kasutamise (nt kõrgtugeva terase rakendamine vähendaks materjali kasutamist 30% võrra), ehituskomponentide disaini muutmise ja uuemate ehitustehnikate abil (Material Economics, 2018a [18]; Material Economics, 2018b [19]).
- Rohepöörde elluviimiseks tuleks soosida haruldaste muldmetallide kaevandamist keskkonda säästvatel meetoditel (Nael, 2021 [20]).
- Ringmajandusele üleminek võib Eestile anda teiste riikide ees konkurentsieelise, võimaldades testida väikeses riigis ringmajanduse jm keskkonnalahendusi (Rosenblad jt, 2020 [21]).
Vaata lisaks megatrendi Keskkonnasäästlikkus saab normiks.
Loe lähemaltSulge